کدامیک از هزینه های ساختمان را باید مستاجر و کدام یک را مالک بپردازد؟

قوانین آپارتمان نشینی 1

ساختمان مورد اجاره چه نوساز باشد و چه کلنگی ، می تواند نیازمند عملیات بازسازی و یا تعمیراتی شود که شاید قابل پیش بینی هم نباشد. و مشکل زمانی بوجود خواهد آمد که مستاجر خود را موظف به پرداخت هزینه های ساختمان نمی داند و مدعی می شود که پرداخت این هزینه بر عهده ی موجر (یا همان مالک )خواهد بود و یا بلعکس .

از اینرو بین مالک و مستاجر هم ممکن است اختلافاتی به وجود آید که این اختلاف می تواند ناشی از هزینه‌ها و مخارج ساختمان باشد و هیچ یک ندانند که چگونه می‌توانند آنها را رفع و رجوع کنند

از طرفی بر اساس گزارش مرکز آمار در سال ١٣٩٥ حدود یک سوم (٣٠,٧ درصد) از خانوارها در ایران مستاجر هستند که نشان دهنده افزایش ۴ درصدی تعداد اجاره نشین ها به نسبت سال ۱۳۹۰ می باشد .

حال با توجه به افزایش اجاره نشینی ما در این مقاله سعی کردیم تا از نظر قانونی به این موضوع بپردازیم : کدام یک از هزینه های ساختمان بر عهده مالک و کدام یک بر عهده ی مستاجر می باشد؟!!!

کدامیک از هزینه های ساختمان بر عهده ی مستاجر است ؟

 

بر اساس قانون مشاوران املاک کشوری :

 • پرداخت هزینه های آب، برق، گاز و تلفن مربوط به هر واحد ، به عهده مستاجر همان واحد است.
 • تمامی هزینه های جزئی که پس از اقامت مستاجر بوجود آید و هزینه های جاری ساختمان بر عهده مستاجر می باشد مانند چکه کردن شیر آب که نیاز به تعویض برخی قطعات است، یا هزینه سرویس آسانسور و هزینه شارژ ساختمان. مقاله ” حق شارژ ساختمان چیست ” را ببینید.
 • خسارتی که توسط مستاجر بوجود آید ، مسلما مستاجر خود می باید نسبت به پرداخت هزینه ی آن اقدام نماید .

 

کدامیک از هزینه های ساختمان بر عهده ی مالک (صاحبخانه ) است ؟

 

 • تمامی هزینه های کلی و تعمیرات اساسی بر عهده ی مالک می باشد . مانند خرابی آسانسور ، تعمیرات اساسی موتورخانه، عایق بندی پشت بام، هزینه های عمرانی در دیگر نقاط خانه اعم از فضای مشترک و فضای اختصاصی (مقاله “قسمت هاي مختلف ساختمان ” را ببینید)، هزینه رفع مشکل فاضلاب در بدو ورود مستاجر به محل و هزینه عوارض نوسازی شهرداری نیز به عهده صاحبخانه خواهد بود.
 • تعمیرات ترکیدگی لوله یا مشکلاتی از این دست هم باید توسط مالک پرداخت شود و مسئولیتی به عهده مستاجر نیست.

اگر مالک از پرداخت هزینه امتناع ورزد چه باید کرد ؟

مستاجر نیز می تواند با هماهنگی و توافق با صاحبخانه آن دسته از هزینه های ساختمان که مربوط به صاحبخانه می شود را خود شخصا پرداخت نموده تا در اجاره ی پرداختی ماه بعد از مبلغ اجاره کسر گردد .

( داشتن یک سند مکتوب مبنی بر پذیرفتن موضوع هزینه و مبلغ هزینه توسط صاحبخانه ضروری است)
تاکید می شود که مستاجر این تعمیرات را با اجازه وتایید کتبی مالک  انجام دهد و همچنین تمام فاکتورهای مخارج را نزد خود نگاه داشته تا بتواند پس از پرداخت هزینه تعمیرات و تغییرات انجام شده ، آنرا از وی مطالبه کند.

بنابراین قبل از هر اقدامی برای تعمیر باید با صاحبخانه تماس بگیرید.

در صورتیکه مستاجر خرابی را به اطلاع صاحبخانه برساند  صاحبخانه موظف است که در زمان مشخص به شما پاسخ دهد. با مالک درباره فوریت تعمیرات صحبت و سعی کنید برای زودتر تعمیر شدن خرابی ها با او همکاری کنید. اما اگر مالک در زمان مناسب پاسخگو نباشد مستاجر می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف از مالک شکایت کند .اگر بازهم مالک اقدام به رفع مشکل ننماید ، مستاجر می تواند جهت عملیات تعمیرات اقدام کنید و هزینه آن را از اجاره‌بها کسر کنید .

حتما زمان تماس با صاحبخانه و پاسخی که دریافت کرده اید و دلیل این که چرا زمان پاسخگویی طولانی شده را مستند کنید. همچنین برای تمامی هزینه های انجام شده فاکتور بخواهید تا مدرک مستدلی برای ارائه داشته باشید.

آیا مالک ضامن پرداخت هزینه های شارژ ساختمان است ؟

اهميت موضوع پرداخت سهم شارژ ساختمان به قدری حاد است كه قانونگذار در مواردي مالك و مستأجر را به صورت تضامني مسئول پرداخت شارژ و هزينه مشترك ساختمان قلمداد كرده است. بنا بر نظر قانونگذار در صورتي كه پرداخت هزينه‌هاي مشترك ساختمان بر عهده مستأجر باشد ولي او از پرداخت چنين هزينه‌هايي امتناع كند، ، هیأت مدیره می تواند علاوه بر مراجعه به مستأجر به مالک نیز مراجعه و اعلام بدهی نماید.
همچنین اگر به موجب قرارداد نامه ، پرداخت هزینه های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن خودداری نماید، مستأجر می تواند از محل مال الاجاره هزینه های مزبور را پرداخت کند

کلام آخر

مطابق قانون موجر و مستاجر: «در صورتی که ملک اجاره داده شده نیازمند تعمیرات باشد قانون مدنی پرداخت هزینه های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است که شامل تعمیرات جزیی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می شود.

 هزینه تعمیرات جزیی یا فرعی به عهده مستاجر است و هزینه تعمیرات کلی و اساسی به عهده موجر است.

حال ممکن است تشخیص نوع هزینه که جزئی است یا کلی ، خود محل مناقشه باشد که باید در این خصوص  تابع عرف باشید.

به عنوان مثال تعمیرات کلی ساختمان  می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • تعمیرات عمرانی (دیوار، در و پنجره، سقف، حیاط، پشت‌بام و…)
 • تعمیرات مربوط به تاسیسات و تجهیرات اصلی (کولر، شوفاژ، آبگرمکن، موتورخانه، پکیج، تهویه و…)
 • تعمیر لوله‌کشی آب، گاز، فاضلاب
 • تعمیر نشتی سرویس‌ها
 • سیم‌کشی برق
 • تعمیر آسانسور
 • تعمیر در برقی پارکینگ
 • رنگ‌آمیزی ساختمان

و تعمیرات جزئی ساختمان می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • رفع مشکل چکه کردن شیر های آب تعویض واشر آنها
 • تعویض لامپ ها و روشنایی های سوخته
 • رفع مشکل فاضلاب بعد از گذشت چند ماه اقامت مستاجر
 • تعمیر موردی قفل در
 • نصب توری در و پنجره
 • تعویض پوشال کولر آبی
 • تعمیر تهویه سرویس‌ها
 • تعمیر موردی کلید و پریز برق
 • سرویس آسانسور یا موتورخانه

[در هنگام تنظیم و امضای قرارداد اجاره  ، مالک و مستاجر می‌توانند در قراردادی جداگانه برای هزینه های ساختمان به توافق رسیده تا در صروت بروز مشکل برای هر یک از وسایل و تاسیسات ، بطور شفاف شخصی که موظف به پرداخت است مشخص شود . جنگ اول به از صلح آخر است

یک توصیه ی مهم قبل از عقد قرارداد اجاره 

 

مستاجر می تواند قبل از عقد قرارداد از  کلیه تاسیسات و وسایل واحد مورد اجاره (اعم از کولر، شوفاژ، آبگرمکن، قفل‌ها، کلیدهای برق، دستگیره‌های در، شیرهای آب و… ) صورت برداری نماید . سپس هر کدام را کاملا تست کند و سپس از وضعیت صحت کارکرد و یا خرابی آن‌ها را درلیست خود مشخص نماید و به امضا مالک برساند.

این کار دو مزیت اصلی دارد:

 • مستاجر می تواند قبل از عقد قرارداد در مورد تعمیر و سرویس وسایل معیوب با صاحبخانه به توافق برسد .
 • در پایان قرارداد و در صورت عدم تعمیر برخی اقلام ، مستاجر در پایان قرارداد ملزم به جبران خسارت نخواهد. چراکه این وسایل از ابتدا دارای مشکل بوده و قبلا هم مالک آنرا تایید نموده است

اگر  شما  مستاجر یا مالک هستید  و  تجربه ای در خصوص نحوه ی پذیرش هزینه ها دارید و یا اگر مشکلاتی در این خصوص برای شما بوجود آمده است ،لطفا آنرا در بخش دیدگاه ( پایین همین مقاله ) با دیگران در میان بگذارید.
 بدون شک این اشتراک گذاری تجربه ، از بروز مشکلات مشابه  برای دیگر افراد،  جلوگیری خواهد نمود.

38 دیدگاه دربارهٔ «کدامیک از هزینه های ساختمان را باید مستاجر و کدام یک را مالک بپردازد؟»

 1. سلام خسته نباشیدمن۹ساله دریه آپارتمان مستاجرهستم امسال میخوام دربیام سوالم اینه ک دیوارسمت بالکن یکم نم داده میشه لطف کنیدبگیدآیاهزینه تعمیرش برعهده بنده است یاصاحب خانه

  1. سلام . همانطور که در مقاله هم گفته شده ، تعمیرات مربوط به ترکیدگی لوله و هزینه های مربوط به آن (مانند رفع مشکلات ظاهری ایجاد شده بدلیل بروز نم ) بر عهده مالک می باشد.

 2. علی ا‌کبر اخگری

  سلام.بنده مدیر مجتمع مسکونی هستم.یکی از مستاجرها هزینه آب وگاز وشارژ و…..را نمی دهد.آیا می توانم از مالک درخواست نمایم یا باید از دست مستاجر شکایت کنم.آیا میتوانم برق واحدش را قطع کنم.که حق بقیه ضایع نشه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

  1. طبق قانون ، هیأت مدیره می تواند به وسیله اظهارنامه کتبی با ذکر مبلغ بدهی به شخص مذکور، شارژ را مطالبه کند و چنانچه شخص ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه اقدام به تسویه حساب ننماید. هیأت مدیره می تواند به مراجع قضایی شکایت کند و در این صورت دادگاه ها موظفند این گونه شکایات را خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار دهند. دادگاه هم شخص بدهکار را از خدمات عمومی مانند برق، گاز و تلفن محروم می نماید و تا زمانی که مالک و یا استفاده کننده از آن واحد آپارتمانی هزینه های معوقه را طبق حکم دادگاه پرداخت نکند از استفاده از این خدمات محروم است. قابل ذکر است این مبلغ تا سقف ۲ برابر جریمه نیز قابل افزایش است.
   اهميت موضوع پرداخت سهم شارژ ساختمان به حدي است كه قانونگذار در مواردي مالك و مستأجر را به صورت تضامني مسئول پرداخت شارژ و هزينه مشترك ساختمان قلمداد كرده است. بنا بر نظر قانونگذار در صورتي كه پرداخت هزينه‌هاي مشترك ساختمان بر عهده مستأجر باشد ولي او از پرداخت چنين هزينه‌هايي امتناع كند، ، هیأت مدیره می تواند علاوه بر مراجعه به مستأجر به مالک نیز مراجعه و اعلام بدهی نماید.
   جهت دریافت مشاوره حقوقی بر روی این لینک کلیک کنید

 3. سلام خسته نباشید
  من ۱۰ روز خونه رو اجاره کردم ،روز اول بعد از چند ساعت چاه دستشویی گرفت ،ما لوله باز کن گرفتیم هزینش ۱ میلیون شد به صاحبخونه هم اطلاع دادیم ،الان بعد از گذشت ۱۰ روز از دادن هزینه امتناع میکنن باید چیکار کنم

  1. بهتر این بود شما قبل از انجام هزینه ، مالک را از موضوع هزینه و مبلغ آن مطلع نموده و تایید پذیرش آن را از وی دریافت میکردین. اما با این حال اگر شما بابت هزینه فاکتور دارید و این خرابی در روز های ابتدایی ورود شما به منزل آشکار شده است ، لذا مالک باید در خصوص پرداخت آن اقدام نماید . جهت دریافت مشاوره حقوقی بر روی این لینک کلیک کنید

 4. سلام ما ده سال مستاجر یه ساختمان بودیم و از صفر اونجا بودیم روی دیوار استیکر چسبونده بودیم و چند تابلو با میخ داشتیم بعد از ده سال بلند شدیم و صاحبخانه بابت هزینه های رنگ از ما مطالبه کامل هزینه رنگ را دارد.

  1. خیر شما ملزم به پرداخت هزینه رنگ آمیزی ملک استیجاری نیستید ،مگر اینکه این شرط در قراداد اجاره ذکر شده باشد . چنانچه موجر ادعای بروز خسارت به خانه را داشته باشد ، می باید از طریق مراجع قضایی نسبت به تامین دلیل ، گرفتن تاییدیه کارشناس و سپس مطالبه خسارت اقدام نماید.

 5. سلام من مستاجرم وبعد از پنج سال میخواهم خانه را تخلیه کنم بعضی جاهای ساختمان لک شده وصاحب خانه میگه باید خسارت بدی چکار کنم

 6. سلام من مستاجرم از تاریخ قردادش ۳ماه بیشتر نشسته و خونه رهن کامل بود. الان اجاره این ۳ماه نمیده و دربرقی پارکینگ و اسانسور و کولر سالم تحویل داده شده خونه نوساز بود ولی الان اینها هم خراب است هزینه اش با من یا مستاجر؟

  1. معمولا هزینه‌های آسانسور و درب برقی با مالکین هستش و کولر هم اگر مشکل از قطعات غیر مصرفی (مثل موتور ) باشه ، بر عهده‌ی مالک هستش. در خصوص اجاره معوق شما می توانید از طریق قانونی اقدام نمایید. جهت دریافت مشاوره حقوقی برای این موضوع می توانید بر روی این لینک کلیک کنید

 7. سلام و عرض ادب من ده ماه تو یه خونه نو ساخت مستاجر بودم حالا که ساخت خونه ی خودم تمام شد و حتی دوماه اخر هم خونه خالی بود و اجاره دادم الان صاحب خونه میگه سینک ظرفشویی تغییر رنگ داده و باید سینک نو بخری یا شیر الات مثل روز اول نیست و باید همه عوض بشه خب مه میشه مثل روز اول بشه

 8. سلام
  مستاجر کارگاه در یک سالن سوله هستم
  دیشب سقف سوله را طوفان تخریب کرده
  حالا هزینه تعمیر سقف سوله با
  چه کسی میباشد .

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   این خسارت مربوط به مالک سوله می باشد. از طرفی مالک می تواند، سازه خود را در برابر این خطرات بیمه نماید

 9. بنده یک واحد نوساز از مجتع ۴۵ واحدی را خریده ام و به مستاجر داده ام کمتر از ۵ ماه اعلام کردند آسانسور خراب شده و نیاز به تعمیر دارد حال چون این هزینه ۱۵ میلیون می باشد و هنوز سند زده نشده آیا این هزینه از سازنده قابل اخذ می باشد یا مالک باید پرداخت کند یا مستاجر ؟

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   مربوط به مستاجر نمی شود . در مورد هزینه های آسانسور فقط هزینه سرویس سالانه از مستاجر دریافت می شود و هزینه تعمیرات و بیمه آسانسور مربوط به مالکین می باشد

 10. بنده یک واحد نوساز از مجتع ۴۵ واحدی را خریده ام و به مستاجر داده ام کمتر از ۵ ماه اعلام کردند آسانسور خراب شده و نیاز به تعمیر دارد حال چون این هزینه ۱۵ میلیون می باشد وبا توجه به اینکه هنوز سند زده نشده آیا این هزینه از سازنده قابل اخذ می باشد یا مالک (اینجانب) باید پرداخت کند یا مستاجر ؟

 11. باسلام بنده مدیر ساختمان هستم یک واحد در تصرف مستاجر میباشد که مالک آن متاسفانه از پرداخت هزینه های تعمیر ساختمان مثل رنگ آمیزی مشاعات و هزینه تعمیر آسانسور امتناع میکند لطفا بنده را راهنمایی کنید .

 12. سلام مستاجری دارم که دوسال ونیم هست سکن آپارتمان من هست و تا یکماه دیگر قرار برتخلیه ایشان گذاشته ایم در طی این مدت گویا لوله داخل دیوار شوفاژ حمام نم میداده و تمام دیوار را دچار خرابی و طبله کرده و از ایشان دلیل را پرسیدم میگوید زمستان ها آب میدهد تابستان ها خشک میشود
  حالا که دیولر خراب شده و ایشون در این مدت به من هیچ اطلاعی نداده بودند که برای تعمیر اقدام کنم و الان باید بیشتر هزینه کنم آیا میتونم بابت سهل انگاری و احمال کاری ایشون بخشی از هزینه رو ازشون کسر کنم؟

 13. با سلام و تشكر از مطالب مفيدتون
  بنده ۱۲ سال در خانه اي مستاجر بودم و حالا تخليه كردم آبگرمكن كمي چكه ميكرد واشر ها را عوض كردم ولي مالك ميگويد كارشناس آورده ام و با نظر كارشناس ، رادياتور آبگرمكن سوراخ شده و نياز به تعويض دارد و ۳ ميليون تومان از پول رهن را بابت اين قضيه نگه داشته و پرداخت نمي كند. هزينه تعويض راديات آبگرمكن كه تقريبا نزديك به قيمت خريد يك آبگرمكن نو است بعهده مالك است يا مستاجر؟؟

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   سلام
   از اونجاییکه یک هزینه اساسی می باشد و شما در خرابی آن نقشی نداشته اید ، خسارت باید توسط خود مالک جبران شود

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   اگر مسبب خرابی کابینت مستاجر باشد ، بله باید مستاجر پرداخت نماید. در دعاوی خسارت ، شخصی که خسارت را وارد کرده ، می باید خود نسبت به جبران خسارت اقدام نماید. مگر اینکه شخص در بروز خسارت نقشی نداشته باشد. مثل ترکیدگی لوله

 14. سلام وقت بخیر من ۲ ساله در خانه ای اجاره ای هستم .. امروز یکی از فیوزهای برق درقسمت کنتور برق که یکی از اجزای اصلی برق رسانی بنام فیوز چهار پل محافظ جان خراب شده . این تعمیرش با من است یا صاحب خانه ؟

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   اگر شما نقشی در خرابی اون فیوز نداشته اید ، باید مالک نسبت به پرداخت آن اقدام نماید. در دعاوی خسارت ، شخصی که خسارت را وارد کرده ، می باید خود نسبت به جبران خسارت اقدام نماید. مگر اینکه شخص در بروز خسارت نقشی نداشته باشد.

 15. سلام وقت بخیر بنده خرداد امسال اپارتمان اجاره کردم و موقع تحویل بنگاه دار گفت پکیج سالمه و چون هوا گرم بود ازش استفاده نکردیم الان بعد چند ماه متوجه شدیم پکیج خرابه درست اب گرم نمیکنه و نمایندگی میگه چون بالای ده سال کار کرده نمیشه تعمیر کرد باید تعویض بشه صاحب خانه زیر بار نمیره میگه هزینه باید ما پرداخت کنیم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   با سلام . خیر هزینه خرید پکیج هیچ ارتباطی به مستاجر نداره مگر اینکه علت خرابی ، استفاده نادرست شما باشد . اما از اونجاییکه شما اصلا از اون تجهیزات استفاده نکرده اید، صاحب خانه می باید نسبت به تعمیر و تحویل آنها اقدام نماید
   شما می توانید جهت اقدامات قانونی از مشاورین بیدبرگ کمک بگیرید: (با ۱۰ درصد تخفیف ) https://www.apartemana.com/bidbarg/

 16. با سلام
  من ۹ سال پیش یک آپارتمان اجاره دادم و ۸ سال هیچگونه اجاره را زیاد نکردم فقط ۵ ماه پیش خواستم ماهی ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنه البته رهن کامل این اپارتمان حدودا ۱۰۰ میلیون تومان است .
  و درزمان تحویل اپارتمان کاملا بازسازی کردم همه چیز نو بود . متاسفانه بدلیل کم دقتی مستاجر از سرویس بهداشتی ویا کف حموم به طبقه پایینی نم میده و مثل اینکه یک کنده کاری و تعمیرات باید انجام بشه با توجه به این که مستاجر ۹ سال داره استفاده میکنه و موقع تحویل همه چیز نو بوده آیا هزینه این به عهده مستاجر هست یا من باید پرداخت کنم لطفا راهنمایی کنید

 17. سلام من در یک ملک زیر یک حسینه باشگاه زدم و قرار داد ۵ ساله بستیم و سالن در ان زمان هیچ امکاناتی نداشت حتی مالک لامپ و سیم کشی برق را هم از سالن کند و برد و من کلی خرج سالن کردم شامل هزینه سیم کشی تعویض قفل در پنل لامپ سقف کاذب کچکاری دیوار سیمان کف سالن نقاشی سالن
  در اون زمان تو قرارداد نوشتیم که هزینه ی خرجکرد را بعد از ۵ سال به مالک میبخشیم ولی ما فقط ۷ ماه کار کردیم که کرونا اومد و چون سالن رزمی هست اجازه ی باز کردن نداشتیم از طرف دولت و هنوزم بسته هست ولی اجاره رو از جیب پرداخت کردیم
  الان میخوایم باشگاه رو جمع کنیم مالک دست گذاشته رو وسایل ما میگه اگه بخواید برید باید موکت و اینه و وسیله هاتونم بذارید برید و پول رهن هم فعلا ندارم بدم تخلیه کنید هروقت مشتری اومد پولتون رو میدم،این اقا به اصطلاح هیات امنا مسجد هست و داره علنا دزدی میکنه از اموال ما
  حتی اوقاف هم مراجعه کردم جوابی نگرفتم میخواستم ببینم چجوری میتونیم اقدام کنیم
  ما دو تا شریک هستیم ک هردو شکایت داریم و میخوایم بلند شیم از این ملک چون شرایط کرونا مشخص نیست و کسی باشگاه رزمی نمیره

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   سلام سحر عزیز. از اونجاییکه مورد شما یک مورد حقوقی موجر و مستاجری هستش ، من پیشنهاد میکنم حتما از یک مشاور حقوقی استفاده کنید. من میتونم مشاوره های تلفنی یکماهه بیدبرگ رو به شما پیشنهاد کنم چونکه من خودم شخصا از این سرویس برای یک موضوع تصادف استفاده کردم و بسیار راضی بودم. شما با یک هزینه ۷۰ تا ۸۰ هزار تومانی یکماه به مشاوره حقوقی رایگان دسترسی خواهید داشت
   لینک : https://www.apartemana.com/bidbarg/

 18. سلام خسته نباشید اگر لطف کنید من رو راهنمایی کنیم
  ما یکسال در یک خانه مستاجر بودیم و از ابتدا به مالک گفتیم پارکت کف خانه در قسمت هایی لق است و اینکه پکیج نیاز به سرویس دارن ولی ایشون از ابتدا میگفتن هیچ هزینه ای با من نیست و قبول نمیکردن الان که ما منزل رو تخلیه کردیم میگن با هزینه تعمیر پیکج و پارکت رو ما بدیم و چک رهن منزل رو پاس نمیکنن میگن چک رو برگشت بزنین من پولتونو نمیدم یا اینکه پول خسارت بهم بدید به نظرتون راه حل چیه؟

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   سلام
   متاسفانه من نمیتونم در این خصوص راهنمایی تون کنم. اما می توانید با هزینه ی بسیار پایین از سرویس یکماهه بیدبرگ استفاده کرده و مشاوران بیدبرگ را در جریان موضوع خود قرارداده و ذاهنمایی دریافت کنید:
   https://www.apartemana.com/bidbarg/

 19. خدای قانون چرت داریم ما ۹ سال آپارتمان نوساز اجاره دادیم هرکی میاد کلی هزینه از ما میگیره برای تعمیر خونه حتی میگین باید بیای درست کنی نوکر صاحب خونه واقعا کسی که اونجا زندگی میکنه هرچی هم خرابشه باید درست کنه خیلی مسخره است پکیج یکی دیگه استفاده میکنه تعمیرش مال ماست شاید مستاجر قشر ضعیف باشه ولی اینا جزوه زندگی و با امتیاز های که به مستاجر میدن فقط وضعیت بدتر میکنن صاحب خونه خسته میشه میگه نمی خوام اجاره بدم خالی باشه بهتر بعد افزایش نرخ خونه پیش میاد چون به دردسرش نمیارزه به نظر قانون باید بررسی بشه مواد مصرفی باید هزینه اش مستاجر بده

 20. با سلام من یک واحد آپارتمان اجاره کردم امروز کلید تحویل گرفتم و فردای آن روز اثاث کشی کردم ولی با مشکل خرابی قفل اپارتمان برخورد کردم و در آپارتمان باز نمیشد وسایل من توی سالن آپارتمان موند تا قفلساز اومد تعمیر کرد و گفتن که این قفل پوسیده و باید تعمیر و بعضی قطعاتش عوض بشه آیا این هزینه به عهده ی من هست یا مالک یا مستاجر قبلی ممنون میشم جواب بدین

  1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

   سلام . زمان بروز خرابی بهتر هستش قبل از تعمیر خرابی ، صاحبخانه را در جریان گذاشته و حتی الامکان این مورد را بصورت مکتوب ( پیامک یا پیام رسان و حتی با تصویر از مورد خرابی ) به اطلاع وی برسانید . از اوجاییکه این موضوع ممکنه توسط مستاجر قبلی پیش آمده باشد ، صاحبخانه می تواند این موضوع را از ایشان مطالبه کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بزودی

 

بزودی نسخه ی ios آپارتمانا منتشر خواهد شد.
تا آن زمان می توانید از پنل تحت وب رایگان آپارتمانا استفاده کنید

 

×
به بالای صفحه بردن