نحوه‌ی محاسبه شارژ واحد خالی

قانون شارژ آپارتمان خالی چیست؟ ممکن است یکی از واحدها خالی باشد و مالک واحد مربوطه از پرداخت حق شارژ امتناع کند، در این صورت حق با کیست؟ آیا واحد خالی هم باید حق شارژ را بپردازد؟

طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها، پرداخت حق شارژ ساختمان بصورت ماهانه الزامی است، چه افرادی در آن واحدی سکونت داشته باشند و چه اینکه خالی بماند.

ذکر این مهم لازم است  که مالک واحدهای خالی باید هزینه های مربوط به نگهداری ساختمان را پرداخت کند. هزینه های مربوط به نگهداری آپارتمان اعم از اینکه مالکان از آن استفاده کنند یا نه باید توسط همه پرداخت شود.

طبیعی است که مواردی مثل ایزوگام کردن پشتبام یا هزینه های مربوط به نمای ساختمان بر عهده همه بوده و جزو هزینه های نسبی مربوط به مشاعات است که در این موارد قانون صریحا اعلام میکند که مالکان باید برای آن هزینه کنند. اینجا دیگر استفاده یا عدم استفاده مطرح نیست. به عنوان مثال مالک یکی از واحدهای طبقه اول هیچ وقت نمیتواند بگوید عایق بندی پشت بام به ما ارتباطی ندارد چونکه در آن واحد سکونت ندارم ؛ چرا که موجودیت ساختمان باید حفظ شود.

اما مالکان واحدهای خالی ملزم به پرداخت هزینه های متغیر مصرفی نیستند .هزینه های متغیر مصرفی  مانند شارژ ماهانه مربوط به قبوض آب ، برق و گاز مشترک می باشد . مالک واحد خالی چون در آپارتمان سکونت ندارد و سهمی از آب یا گاز یا برق مصرفی ندارد ، لذا نیازی نیست بابت آن پولی پرداخت کند، اما در سایر موارد مثل ایزوگام کردن پشت بام ( هزینه های متغیر غیرمصرفی (همه واحدها باید مشارکت کرده و برای آن هزینه کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا