کدامیک از هزینه های ساختمان را باید مستاجر و کدام یک را مالک بپردازد؟

ساختمان مورد اجاره چه نوساز باشد و چه کلنگی ، می تواند نیازمند عملیات بازسازی و یا تعمیراتی شود که شاید قابل پیش بینی هم نباشد. و مشکل زمانی بوجود خواهد آمد که مستاجر خود را موظف به پرداخت هزینه های ساختمان نمی داند و مدعی می شود که پرداخت این هزینه بر عهده ی موجر (یا همان مالک )خواهد بود و یا بلعکس .

از اینرو بین مالک و مستاجر هم ممکن است اختلافاتی به وجود آید که این اختلاف می تواند ناشی از هزینه‌ها و مخارج ساختمان باشد و هیچ یک ندانند که چگونه می‌توانند آنها را رفع و رجوع کنند

از طرفی بر اساس گزارش مرکز آمار در سال ١٣٩٥ حدود یک سوم (٣٠,٧ درصد) از خانوارها در ایران مستاجر هستند که نشان دهنده افزایش 4 درصدی تعداد اجاره نشین ها به نسبت سال 1390 می باشد .

حال با توجه به افزایش اجاره نشینی ما در این مقاله سعی کردیم تا از نظر قانونی به این موضوع بپردازیم : کدام یک از هزینه های ساختمان بر عهده مالک و کدام یک بر عهده ی مستاجر می باشد؟!!! لطفا تا انتها با وبسایت نرم افزار مدیریت ساختمان آپارتمانا همراه باشید.

کدامیک از هزینه های ساختمان بر عهده ی مستاجر است ؟

بر اساس قانون مشاوران املاک کشوری :

 • پرداخت هزینه های آب، برق، گاز و تلفن مربوط به هر واحد ، به عهده مستاجر همان واحد است.
 • تمامی هزینه های جزئی که پس از اقامت مستاجر بوجود آید و هزینه های جاری ساختمان بر عهده مستاجر می باشد مانند چکه کردن شیر آب که نیاز به تعویض برخی قطعات است، یا هزینه سرویس آسانسور و هزینه شارژ ساختمان.
 • خسارتی که توسط مستاجر بوجود آید ، مسلما مستاجر خود می باید نسبت به پرداخت هزینه ی آن اقدام نماید .

کدامیک از هزینه های ساختمان بر عهده ی مالک (صاحبخانه ) است ؟

 • تمامی هزینه های کلی و تعمیرات اساسی بر عهده ی مالک می باشد . مانند خرابی آسانسور ، تعمیرات اساسی موتورخانه، عایق بندی پشت بام، هزینه های عمرانی در دیگر نقاط خانه اعم از فضای مشترک و فضای اختصاصی هزینه رفع مشکل فاضلاب در بدو ورود مستاجر به محل و هزینه عوارض نوسازی شهرداری نیز به عهده صاحبخانه خواهد بود.
 • تعمیرات ترکیدگی لوله یا مشکلاتی از این دست هم باید توسط مالک پرداخت شود و مسئولیتی به عهده مستاجر نیست.

اگر مالک از پرداخت هزینه امتناع ورزد چه باید کرد ؟

مستاجر نیز می تواند با هماهنگی و توافق با صاحبخانه آن دسته از هزینه های ساختمان که مربوط به صاحبخانه می شود را خود شخصا پرداخت نموده تا در اجاره ی پرداختی ماه بعد از مبلغ اجاره کسر گردد .

( و داشتن یک سند مبنی بر پذیرفتن این موضوع هزینه توسط صاحبخانه )
تاکید می شود که مستاجر این تعمیرات را با اجازه وتایید کتبی مالک  انجام دهد و همچنین تمام فاکتورهای مخارج را نزد خود نگاه داشته تا بتواند پس از پرداخت هزینه تعمیرات و تغییرات انجام شده ، آنرا از وی مطالبه کند.

بنابراین قبل از هر اقدامی برای تعمیر باید با صاحبخانه تماس بگیرید.

در صورتیکه مستاجر خرابی را به اطلاع صاحبخانه برساند  صاحبخانه موظف است که در زمان مشخص به شما پاسخ دهد. با مالک درباره فوریت تعمیرات صحبت و سعی کنید برای زودتر تعمیر شدن خرابی ها با او همکاری کنید. اما اگر مالک در زمان مناسب پاسخگو نباشد مستاجر می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف از مالک شکایت کند .اگر بازهم مالک اقدام به رفع مشکل ننماید ، مستاجر می تواند جهت عملیات تعمیرات اقدام کنید و هزینه آن را از اجاره‌بها کسر کنید .

حتما زمان تماس با صاحبخانه و پاسخی که دریافت کرده اید و دلیل این که چرا زمان پاسخگویی طولانی شده را مستند کنید. همچنین برای تمامی هزینه های انجام شده فاکتور بخواهید تا مدرک مستدلی برای ارائه داشته باشید.

آیا مالک ضامن پرداخت هزینه های شارژ ساختمان است ؟

اهميت موضوع پرداخت سهم شارژ ساختمان به قدری حاد است كه قانونگذار در مواردي مالك و مستأجر را به صورت تضامني مسئول پرداخت شارژ و هزينه مشترك ساختمان قلمداد كرده است. بنا بر نظر قانونگذار در صورتي كه پرداخت هزينه‌هاي مشترك ساختمان بر عهده مستأجر باشد ولي او از پرداخت چنين هزينه‌هايي امتناع كند، ، هیأت مدیره می تواند علاوه بر مراجعه به مستأجر به مالک نیز مراجعه و اعلام بدهی نماید.
همچنین اگر به موجب قرارداد نامه ، پرداخت هزینه های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن خودداری نماید، مستأجر می تواند از محل مال الاجاره هزینه های مزبور را پرداخت کند.

کلام آخر

مطابق قانون موجر و مستاجر: «در صورتی که ملک اجاره داده شده نیازمند تعمیرات باشد قانون مدنی پرداخت هزینه های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است که شامل تعمیرات جزیی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می شود.

 هزینه تعمیرات جزیی یا فرعی به عهده مستاجر است و هزینه تعمیرات کلی و اساسی به عهده موجر است.

حال ممکن است تشخیص نوع هزینه که جزئی است یا کلی ، خود محل مناقشه باشد که باید در این خصوص  تابع عرف باشید.

به عنوان مثال تعمیرات کلی ساختمان  می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

 • تعمیرات عمرانی (دیوار، در و پنجره، سقف، حیاط، پشت‌بام و…)
 • تعمیرات مربوط به تاسیسات و تجهیرات اصلی (کولر، شوفاژ، آبگرمکن، موتورخانه، پکیج، تهویه و…)
 • تعمیر لوله‌کشی آب، گاز، فاضلاب
 • تعمیر نشتی سرویس‌ها
 • سیم‌کشی برق
 • تعمیر آسانسور
 • تعمیر در برقی پارکینگ
 • رنگ‌آمیزی ساختمان

 

و تعمیرات جزئی ساختمان می تواند شامل موارد زیر باشد :

 

 • رفع مشکل چکه کردن شیر های آب تعویض واشر آنها
 • تعویض لامپ ها و روشنایی های سوخته
 • رفع مشکل فاضلاب بعد از گذشت چند ماه اقامت مستاجر
 • تعمیر موردی قفل در
 • نصب توری در و پنجره
 • تعویض پوشال کولر آبی
 • تعمیر تهویه سرویس‌ها
 • تعمیر موردی کلید و پریز برق
 • سرویس آسانسور یا موتورخانه

در هنگام تنظیم و امضای قرارداد اجاره  ، مالک و مستاجر می‌توانند در قراردادی جداگانه برای هزینه های ساختمان به توافق رسیده تا در صروت بروز مشکل برای هر یک از وسایل و تاسیسات ، بطور شفاف شخصی که موظف به پرداخت است مشخص شود . جنگ اول به از صلح آخر است.

یک توصیه ی مهم قبل از عقد قرارداد اجاره 

مستاجر می تواند قبل از عقد قرارداد از  کلیه تاسیسات و وسایل واحد مورد اجاره (اعم از کولر، شوفاژ، آبگرمکن، قفل‌ها، کلیدهای برق، دستگیره‌های در، شیرهای آب و… ) صورت برداری نماید . سپس هر کدام را کاملا تست کند و سپس از وضعیت صحت کارکرد و یا خرابی آن‌ها را درلیست خود مشخص نماید و به امضا مالک برساند.

این کار دو مزیت اصلی دارد:

 • مستاجر می تواند قبل از عقد قرارداد در مورد تعمیر و سرویس وسایل معیوب با صاحبخانه به توافق برسد .
 • در پایان قرارداد و در صورت عدم تعمیر برخی اقلام ، مستاجر در پایان قرارداد ملزم به جبران خسارت نخواهد. چراکه این وسایل از ابتدا دارای مشکل بوده و قبلا هم مالک آنرا تایید نموده است.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی

اگر مالک هزینه ای را که مربوط به خودش است را پرداخت نکند مدیر ساختمان میتواند به مستاجر مراجعه کند؟

نیلوفر

کدام یک از هزینه های ساختمان بر عهده مالک است؟

علی

آیا مبلقی برای ورودی باید پرداخت شود

صادقی

اگر دراجار ساختمان کولر نداشته باشد بعد کولر اضافه شود خرابی کولر ب پای چه کسیست

عباس شبانی

سلام هزینه تعویض اتوماتيک پمپ آب بعهده چه کسی است

حیدریان

سلاممستاجریکه ۳ ستل در منزل زندگی کر ه قرا ردا ۴ را بسته اگر ایفون به علت قطعی برق خراب شود با مساجر است یا مالک

سمیه

سلام هزینه خرید شلنگ و تی و جارو و سطل زباله به عهده کیست؟

mina

عوض کردن قفل پارکینگ درصورتی که به گفته مستاجر دست چند نفر افتاده است و به همین دلیل می خواهند ان را عوض کنند بر عهده چه کسی است؟

14
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
اسکرول به بالا

نسخه ی نمایشی ویژه‌ی مدیران ساختمان پیاده سازی شده است تا بتوانند ، در کمترین زمان سامانه آپارتمانا و امکانات و گزارشات آنرا بررسی کنند.

در صورتیکه مدیر ساختمان هستید ، بر روی دکمه زیر کلیک کنید