گیاهان آپارتمانی ۴ : دراسنا پرچمی Dracaena marginata

گیاهان آپارتمانی - آپارتمانا

مقاوم به سایه

دراسنا پرچمی با نام علمی Dracaena marginata از خانواده لیلیاسه (Liliaceae) می‌باشد و بومی شرق آفریقا است و در زادگاه خود و در هوای آزاد ، به درختان تنومندی تبدیل می شوند.

خانواده بزرگی از گیاهان را دربرمی‌گیرد. این گیاه که به خون سیاوشان نیز معروف است، در همه جا رشد می‌کنند. انواع مختلف این گیاه بستگی به نوع و محدوده جغرافیای زندگی‌شان رشد متفاوتی را دارند و نسبت به عوامل نامساعد جوی و محیطی تا حدودی مقاوم هستند،ولی بهتر است در نور کافی نگهداری گردند و به طور کلی رشد آن‌ها سخت و دشوار نیست.

اغلب گونه های این گیاه نخل مانند بوده و ریشه هایی دارند که درتمام طول، قطر یکسانی داشته و به رنگ زرد نارنجی می باشد. گونه marginata نسبت به شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم است. برگهای آن اغلب خشن و سبز رنگ هستندو گاهی دارای نوارهائی به رنگ زرد یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشند. در مواقعی که خطوط زرد برگ زیاد باشد گیاه احتیاج به نور بیشتری دارد.

نور :

از جمله گیاهان مقاوم به سایه است . همه انواع دراسنا به‌خصوص درختان تیتانیوم و مارگیناتا می‌توانند در سایه، مقاوم باشند. اگر چه این گیاه در سایه مقاومت خوبی از خودش نشان میدهد،ولی در نور کافی سرعت رشد گیاه سریع تر می شود و نوار قهوه ای رنگ حاشیه برگها بهتر نمایان می گردند. نوع دراکو می‌تواند در آفتاب کامل نیز مقاوم باشد و رشد کند.

دما:

 دمای ۲۴-۱۵ درجه برای آن ایده آل است. با کاهش دما به زیر ۱۲ درجه به گیاه صدمه وارد می شود و برگ ها شروع به ریزش می کنند تا این که گیاه می خشکد. در دماهای بالاتر از حد تحمل گیاه، با اسپری آب بر روی برگ ها مانع سوختگی نوک برگ ها شوید.

آبیاری:

   نسبت به خشکی حساس است،بین دو آبیاری خاک آن خشک شود. حتما با اب کتری سرد شده ابیاری کنید تا  نوک برگها خشک نشود.

رطوبت:

  همان رطوبت اتاق برایش کافی است و نیازی به غبار پاشی ندارد

خاک مناسب:

 این گیاه، خاک کمی اسیدی را دوست دارد بنابراین برای ترکیب خاک آن از خاک باغچه+خاک برگ+ شن یا پرلیت می توان استفاده کرد. و یا می توان از خاک های مخصوص گیاهان گلدانی که زهکش خوبی هم داشته باشند استفاده کرد.

 

تغذیه و کوددهی  :

در فصل های رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار تغذیه کنید و یا هر ماه با یک کودی مثل ۱۰-۱۰-۱۰ آن را تغذیه مصنوعی کرد

تعویض گلدان:

به طور معمول، هر دو سال یکبار یا زمانی که احساس می‌کنید گلدان کیفیت خود را از دست داده است، آن را عوض کنید. ،در صورت عدم امکان ، به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو  وغنی اکتفا کنید.

هرس :

 هنگامی که این گیاه رشد می‌کند، ارتفاع آن زیاد شده و باریک و دراز میشود و برگهای پایین گیاه به تدریج می‌ریزند. حاصل این فرایند درخت باریک و دراز و کم پشت است که در راس آن کاکلی از برگ وجود دارد و ظاهر گیاه را نامتعادل و ناموزون نشان میدهد. برای پرپشت کردن درخت ساقه ‌های بلند را هرس کنید. برای این کار از قیچی باغبانی تیز استفاده کنید. امیدوار باشید درخت هرس را به خوبی پشت سر بگذارد. از محل بریدن شاخه  و یا بندهای پایینتر یک یا چند جوانه رویش کرده و برگها بیرون می‌زنند.

تکثیر :

این گیاه را می توانید از طریق خوابانیدن شاخه نیز تکثیر کنید . بهترین زمان برای تکثیر دراسنا، از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

همچنین می توانید هریک از سرشاخه های هرس شده را درآب گذاشته تا ریشه زایی نموده و سپس در گلدان بکارید

آپارتمانا - گیاهان آپارتمانی
اپارتمانا - دراسنا پرچمی

عوارض و درمان :

نوک برگها زرد و خشک می شود :  با آب کتری سرد شده آبیاری کنید. پس از چند روز نوک برگها را قیچی کنید.

اپارتمانا - گیاهان آپارتمانی
زرد شدن برگ دراسنا

 

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و ساقه های گیاه مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید،گلدان را از مجاورت گیاهان دیگر دور کنید.

برگها زرد رنگ و پوسیده،ریشه در حال پوسیدن و گیاه خود را انداخته است:آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی  انها مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگهای پائین زرد،نوک آنها قهوه ای و ریزش میکنند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگها کمرنگ شده و میریزند:هوا خیلی گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید،هفته ای سه بار در تابستان غبارپاشی کنید،گیاه را در معرض کوران قرار ندهید.

لکه های سوخته قهوه ای روی برگها مشاهده میشود : در افتاب غبارپاشی نکنید،قطرات اب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره بین عمل میکنند.

ساقه از بالا شروع به پوسیدن نموده و برگها هم شروع به ریزش نموده اند هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند : نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری ببرید،موظب اشعه مستقیم افتاب باشید.

برگهای جدید ریز هستند و رشد گیاه کند شده است:احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشوند:کنه ریز قرمز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید،غبار پاشی در کاهش افت موثر است.

اگر شما هم در منزل یا محل کار خود دراسنا پرچمی دارید و تجربه ای در زمینه ی پرورش این گیاه دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید

 

تصاویر بیشتر از دراسنا پرچمی

  1. سلام و وقت بخیر
    سال نو مبارک!
    ما دو روز هست که یه دراسینای پرچمی رو به گیاهان منزل اضافه کردیم. گیاه سه بوته ای هست و وقتی که فروشنده گیاه رو در گلدان جدید کاشت از ما خواست فردای اون روز، یعنی روز اول سال گیاه رو به میزانی که گفت آب بدیم. گیاه رو در قسمت جنوبی منزل که به نسبت نور بیشتری داره قرار دادیم (نور مستقیم نیست) اما در همین دو روز تعدادی از برگهای گیاه که الزاما هم برگهای پایینی نیستن، به یکباره کاملا زرد شدند یعنی تغییر رنگ کامل پیدا کردن، متاسفانه تعدادی از برگهای بالایی هم دارن از قسمت نوک برگ، تغییر رنگ میدن گویی گیاه وارد حالت پائیزی شده تا بهاره! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا