گیاهان آپارتمانی ۳ : نخل ماداگاسکار Madagascar Palm

گیاهان آپارتمانی - آپارتمانا

خشن ،مقاوم اما لاکچری

نخل ماداگاسکار (با نام لاتین Madagascar Palm) در واقع نخل نیست و به دلیل شباهت به برخی از گونه‌های نخل به این اسم مشهور شده است.  نام علمی نخل ماداگاسکار Pachypodium (از تیره همون خرزهره خودمون هستش و برگهای مشابه دارند) می‌باشد. Pachypodium  در زبان یونانی به معنی ضخامت است و به تنه ضخیم این گیاه اشاره دارد.

به دلیل شکل ظاهری زیبا و آسان بودن پرورش آن تقریباً در تمام نقاط دنیا تولید می‌شود. نخل ماداگاسکار علاوه بر ایجاد محیطی زیبا در فضای خانه، به تصفیه هوای محیط داخلی منزل و تولید اکسیژن کمک میکند.  این گیاه دارای تیغ‌های بلندی می‌باشد که تا ۶ سانتی متر هم می‌رسد . در انتهای ساقه برگها وجود دارند که از بین اونها هم گلهای گیاه ظاهر می‌شوند.

برگ‌های نخل ماداگاسکار در فصل خواب یعنی اواخر پاییز و در طول زمستان از پایین زرد شده و ریزش می‌کند که این حالت طبیعی می باشد. اگر تمامی شرایط محیطی برای رشد این گیاه مناسب باشد در طی سال در حدود ۳۰ سانتیمتر به طول آن افزوده می‌شود. از جمله نشانه‌های حال خوب داشتن این گیاه شکل‌گیری جوانه‌های گل  در گیاه های بزرگتر (بالای ۵۰  سانت قد ) و در فصل بهار است.

این گیاه در نیمه دوم سال (زمان استراحت گیاه ) برگهای خودش را از دست می دهد  و به خواب زمستانی می رود . در این مدت آبیاری رو ½  کاهش داده و کودهی رو متوقف کنید .

آبیاری :

از آنجاییکه این گیاه بیابانی است ، نیاز آبی گیاه نخل ماداگاسکار بسیار کم است و به خشکی مقاومت خوبی دارد. برای ابیاری گیاه لازم است هر ۷ تا ۱۰ روز ، دوبار گیاه آبیاری شود و در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شود. این گیاه آب را در تنه خود ذخیره میکند تا در دوران بی آبی از اون تغذیه کند .ولی شما باید آب مورد نیاز گیاه رو طبق اونچه گفته شد تامین کنید وگرنه با تغذیه گیاه از آب ذخیره  باعث لاغر شدن تنه گیاه و لوله شدن برگها می شود . در فصل زمستان به دلیل به خواب رفتن گیاه، میزان آبیاری کمتر شده و تنها در حدی به آن بدهید که از خشکی کامل آن جلوگیری شود.

نور : 

نخل ماداگاسکار بومی مناطق بیابانی ماداگاسکار است و از این رو به نور فراوان نیاز دارد. اما می تواند از آفتاب کامل تا سایه نسبی را تحمل کند . اما بهترین عملکرد گیاه در آفتاب کامل اتفاق می افتد . بهترین مکان برای نگهداری این گل در آفتاب مستقیم جلوی پنجره جنوبی اتاق پذیرایی یا اتاق خواب میباشد .  طوری که در محیط کم نور برگهای جدید گیاه سیاه شده و میریزند و رشد گیاه نیز متوقف میشود. بنابراین از مهمترین شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه، تامین نور مورد نیاز گیاه است.

دما :

این گیاه بیابانیه.  از ۱۰ درجه تا ۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل میکنه و اصطلاحا گیاه سوسولی نیست.

خاک :

بهترین خاک برای این گل خاک کاکتوس و یا یک خاک سبک هستش که زود آب رو از خودش عبور بده. ترکیب خاکبرگ و ماسه هم بسیار مناسبه . دقت داشته باشید که گلدان زهکش مناسب داشته باشد تا آب اضافی به سرعت خارج شود در غیر اینصورت ریشه گیاه به سرعت دچار پوسیدگی میشه. اندازه گلدان باید متناسب با اندازه گیاه باشد. هر دو تا سه سال گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

کوددهی :

نیاز کودی نخل ماداگاسکار پایین است . بهتر است کود  کومپوست روی سطح خاک بریزید تا به مرور مواد مغذی به گیاه برسد و به هیچ وجه از کود شیمیایی استفاده نکنید.

آفت ها :

به طور کلی نخل ماداگاسکار نسبت به بسیاری از آفت ها مقاوم است. آفت رایج این گیاه شپشک آردآلود و کنه است که برای دفع آنها میتوانید از سم کونفیدور و آبامکتین استفاده کنید.

رنج قیمت :

بسته به اندازه گیاه قیمت نخل ماداگاسکار از ۵ هزار تومان  (اندازه ۱۰ سانت ) تا ۵۰ هزار تومان ( ۴۰ سانت) می باشد.

تکثیر :

روش تکثیر اصلی و ساده تر این گیاه تکثیر از طریق بذر است .اما روش دوم از طریق قلمه زدن تنه جوش ها بر روی ساقه می باشد . یکی دو روز قلمه را  در فضای باز بگذارید تا ته قلمه خشک شود و اصطلاحا  کالوس ببندد و سپس آن را در داخل ماسه خیس کاشته و در مکانی سایه و بدون آفتاب قرار دهید تا قلمه ریشه زایی نماید. اما باید عنوان کنیم که تکثیز نخل ماداگاسکار ازین راه اصلا ساده نیست و نیاز به مهارت دارد.

 

تصاویر بیشتر از نخل ماداگاسکار

2 دیدگاه دربارهٔ «گیاهان آپارتمانی ۳ : نخل ماداگاسکار Madagascar Palm»

  1. سلام. من جدیدا نخل ماداگاسکار خریدم. به چند ساعت آفتاب در روز نیاز داره؟ من داخل آپارتمان هستم بیشتر از ۲ساعت آفتاب ندارم.

    1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

      سلام . مبارکتون باشه ، گیاه دوست داشتنی هستش . ببینید این گیاه به نور زیاد نیاز داره اما دو ساعت نور مستقیم به همراه نور غیر مستقیم در باقی ساعات روز میتونه براش کافی باشه. اولین نشونه برای دریافت نور کم ، توقف رشد هستش. پس سعی کنید با اندازه گیری طول تنه گیاه و همچنین طول برگهاش (بصورت هفتگی ) از رشد گیاه مطمئن شوید. همچنین هوای تازه برای این گیاه ضروری میباشد . پس در روزهایی که هوا سرد نیست حتما پنجره را باز کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا