مدیر ساختمان کیست؟

در سه دهه ی گذشته به دلیل رشد شهرنشینی و پیشرفت جمعیت، آپارتمان‌نشینی در شهرهای ایران رواج پیدا کرده است. زندگی آپارتمان‌نشینی اگرچه هزینه‌های تامین مسکن را کاهش داده است، مشکلات خاص خود را دارد چون شما باید با چند خانواده دیگر کنار بیایید، همیشه حواستان باشد که مزاحم دیگران نشوید، برای تقسیم هزینه‌های ساختمان سهم شارژ پرداخت کنید و اختلافات ناشی از این مسایل را حل‌وفصل کنید.

 

اما به نظر می رسد یک آپارتمان اگر به طور صحیح مدیریت شود و مدیر ساختمان احاطه کاملی به وظایف قانونی خود داشته باشد و سکنه آپارتمان ها هم قانونی بودن اختیارات مدیر را بپذیرند اداره امور ساختمان ساده تر شده وشرایط زندگی در آپارتمان تسهیل می شود.

حالا چند سوال در باره ی مدیر ساختمان ….!!

 

مدیر ساختمان را چه کسی انتخاب میکند ؟

مدیر یا مدیران (هیئت مدیره) ساختمان توسط مجمع عمومی ساختمان برگزیده می شود.

 

مجمع عمومی چیست ؟

در واقع مجمع عمومی همان مالکان واحدهای آپارتمان هستند. در صورتی که بیش از ۳ واحد آپارتمانی در ساختمان باشد باید مجمع عمومی تشکیل شود.

 

مدیر برای ۲ سال انتخاب می شود. فرقی نمی کند که مدیر از اعضای ساختمان باشد یا فردی از خارج ساختمان انتخاب شود. وظیفه مدیر حفظ و اداره ساختمان است و باید تصمیمات مالکان را (که حالا مجمع عمومی می نامیم )  اجرا کند.

جالب است بدانید که مدیر موظف است تمام ساختمان را در برابر آتش سوزی بیمه کند و هزینه بیمه هم بین همه مالکان به نسبت سهم قسمت اختصاصی آن ها تقسیم می شود. اگر مدیر این کار را نکند و خسارتی به ساختمان وارد شود، مسئول جبران خسارت خواهد بود.

علاوه بر مدیر باید یک خزانه دار از بین مدیران هم برای ساختمان انتخاب شود که مسئول محاسبه هزینه ها و درآمدهاست.که در صورت وجود فقط یک مدیر این وظیفه به عهده ی وی خواهد بود. درباره ساختمان های کمتر از ۳ واحد اگر در مورد مدیریت و انتخاب آن به توافق نرسیدید، تصمیم گیری درباره قسمت های مشترک با نظر مالکانی است که بیشتر از نصف مساحت اختصاصی را دارند.

حال که بیشتر با مدیر ساختمان و نحوه ی انتخاب وی آشنا شدیم  در پست بعدی قصد داریم تا بیشتر وظایف مدیر ساختمان را شرح دهیم. (پست “وظایف مدیر ساختمان چیست ؟” را مطالعه کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن