محاسبه شارژ واحدهای خالی

قوانین آپارتمان نشینی 2

تکلیف واحدهای خالی چیست؟ ممکن است یکی از واحدها خالی باشد و مالک واحد مربوطه از پرداخت حق شارژ امتناع کند، در این صورت حق با کیست؟ آیا واحد خالی هم باید حق شارژ را بپردازد؟

طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها، پرداخت حق شارژ ساختمان بصورت ماهانه الزامی است، چه افرادی در آن واحدی سکونت داشته باشند و چه اینکه خالی بماند.

ذکر این مهم لازم است  که مالک واحدهای خالی باید هزینه های مربوط به نگهداری ساختمان را پرداخت کند. هزینه های مربوط به نگهداری آپارتمان اعم از اینکه مالکان از آن استفاده کنند یا نه باید توسط همه پرداخت شود.

طبیعی است که مواردی مثل ایزوگام کردن پشتبام یا هزینه های مربوط به نمای ساختمان بر عهده همه بوده و جزو هزینه های نسبی مربوط به مشاعات است که در این موارد قانون صریحا اعلام میکند که مالکان باید برای آن هزینه کنند. اینجا دیگر استفاده یا عدم استفاده مطرح نیست. به عنوان مثال مالک یکی از واحدهای طبقه اول هیچ وقت نمیتواند بگوید عایق بندی پشت بام به ما ارتباطی ندارد چونکه در آن واحد سکونت ندارم ؛ چرا که موجودیت ساختمان باید حفظ شود.

اما

مالکان واحدهای خالی ملزم به پرداخت هزینه های متغیر مصرفی نیستند .هزینه های متغیر مصرفی  مانند شارژ ماهانه مربوط به قبوض آب ، برق و گاز مشترک می باشد . مالک واحد خالی چون در آپارتمان سکونت ندارد و سهمی از آب یا گاز یا برق مصرفی ندارد ، لذا نیازی نیست بابت آن پولی پرداخت کند، اما در سایر موارد مثل ایزوگام کردن پشت بام ( هزینه های متغیر غیرمصرفی (همه واحدها باید مشارکت کرده و برای آن هزینه کنند.

12 دیدگاه دربارهٔ «محاسبه شارژ واحدهای خالی»

    1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

      بله ، واحدهای خالی نیز می باید هزینه های شارژ ساختمان را بابت هر موضوعی بپردازند.
      البته این موضوع به تصویبات هیئت مدیره ساختمان برمیگرد و میتوانند میزان دریافت شارژ برای واحدهای خالی را ، متفاوت در نظر بگیرند.

  1. مهدی دستمالچی

    با عرض سلام و ارادت..
    در مطالب ذکر شده در مورد معافیت از پرداخت شارژ آب و گاز مشترک در مورد واحدهای خالی که بنده نیز با آن موافقم … آیا متن ، کتاب و یا منبع قانونی که عینا این مطلب در آن درج شده باشد، وجود دارد؟ که در این صورت ممنون میشوم چنانچه آدرس اینترنتی و یا نام کتاب و یا مرجع قابل استناد را معرفی فرمائید.

    ارادتمند. مهدی دستمالچی

    1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

      از لحاظ عرفی چنین هزینه‌هایی (هزینه‌های مصرفی مثل برق و آب مشترک) از واحدهای خالی مطالبه نمی شود ولی از لحاظ قانونی مالکین مکلف به پرداخت آن هستند. در این موارد بستگی به تصمیم مجمع عمومی و مصوبات آن دارد.

  2. باسلام. ایا قانونی وجود دارد که واحد‌های خالی میبایست تنها نصف هزینه شارژ ساختمان را بدهند یا این مورد بین اعضا توافقی است؟

  3. ابوذر خدایاری

    سلام.خداقوت. من دریک مجتمع ۸۰متری، ۱۶ واحدی زندگی میکردم حدودا ۳ سالی هست خالی کرده ام و نگه داشته ام تافرزندم بعد از سربازی اونجا زندگی کند.دراین مدت تمام هزینه های متغیر غیر مصرفی یعنی ایزوگام نصب دوربین مداربسته، نصب درب کشویی آسانسور و…..را پرداخت کرده ام. ولی مدیر ساختمان میگوید بابت نظافت باید نصف شارژ رو پرداخت کنم.لطفا راهنماییم کنید

    1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

      سلام. بله شما می باید هزینه های مربوط به نگهداری مجنمع را پرداخت نمایید. نظافت هم جزئی از همین هزینه ها می باشد.

  4. قبض های آب وبرق وگاز ، شامل سه قسمت عمده هستند .
    هزینه های آبونمان که برای حفظ انشعاب لازم است پس باید به میزان زیربنا تقسیم شود .
    دوم بخش هزینه های لازم برای نظافت ونگهداری ساختمان که بازهم باید براساس زیربنا پرداخت شود .
    سوم، مقادیر مصرف شده افراد حاضر در واحد که نباید از واحد خالی مطالبه شود .

  5. حسین سیدآبادی

    با سلام بنده در یک آپارتمان ۱۵ واحدی ک تمام واحد ها متراژ یکی دارند سکونت دارم دو تا از واحد ها خالی میباشد ،ساختمان دارای موتورخانه میباشد ،آیا باید بابت هزینه های گاز و آب و برق چیزی دریافت کنیم ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    1. صادق پهلوان ( آپارتمانا )

      می توانید دریافت کنید و یا دریافت نکنید .بستگی به تصمیم هیئت مدیره در این خصوص دارد. اما معمولا هزینه های مصرفی مانند آب برق و گاز مشاع از واحدهای خالی دریافت نمی شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا