بایدها و نبایدهای بازی بچه‌ها در آپارتمان

آشنایی با مهم‌ترین قوانین بازی بچه‌ ها در آپارتمان

با تغییر سبک زندگی و رواج زندگی آپارتمان نشینی مسائل و چالش‌های زیادی پیش می‌آید که انسان‌ها را ناگزیر می‌کند با شرایط جدید تطبیق پیدا کنند. به این ترتیب فرهنگ آپارتمان‌نشینی در جهت حذف رفتارهای آزاردهنده و تامین آرامش در آپارتمان شکل می‌گیرد. یکی از مولفه‌های فرهنگ آپارتمان نشینی، محیط ساکت و بدور از سر و صدای بچه‌ها است. در این مطلب به بررسی قوانین بازی بچه‌ ها در آپارتمان می‌پردازیم.

چرا قوانین بازی بچه‌ ها در آپارتمان اهمیت دارد؟

سر و صدا یکی از مشکلاتی است که ساکنین آپارتمان را آزار می‌دهد. زیرا همه‌ی ما نیاز داریم بعد از یک روز سخت کاری در خانه‌ای ساکت و آرام استراحت کنیم یا اینکه ممکن است در خانه فردی بیمار باشد و نیاز به استراحت در آرامش داشته باشد. حتی ممکن است کسی قصد داشته باشد در یک فضای آرام و بی سرو صدا مطالعه کند.

در زندگی آپارتمان نشینی فضای کافی و مناسبی برای بازی کردن بچه‌ها وجود ندارد، به همین دلیل رفتارهایی نظیر دویدن بچه‌ها در آپارتمان یا بازی کردن آن‌ها در حیاط و پارکینگ مشاهده می‌شود،  درحالی که در اغلب موارد سر و صدای بچه‌ها برای همسایه‌ها آزار دهنده است و آرامش آن‌ها را مختل می‌کند.

 به همین دلیل بیشتر اوقات همسایه‌های ناراضی به بچه‌ها یا والدین آن‌ها تذکر می‌دهند که این سر و صدا را کنترل کنند. البته درصورت بی‌توجهی والدین یا بچه‌ها به تذکرات همسایه‌ها،  اختلافاتی هم  بر سر این مسئله ایجاد می‌شود.  

پس برای اینکه ساکنین یک مجتمع مسکونی بتوانند بدون ایجاد اختلاف و دردسر و در یک محیط ساکت و آرام با هم زندگی کنند لازم است قوانین بازی بچه‌ها توسط تمام ساکنین رعایت شود

قوانین بازی کردن بچه ‌ها در آپارتمان‌نشینی چیست؟

قوانین آپارتمان نشینی بازی بچه‌ ها جهت رفاه حال تمام ساکنین مجتمع تدوین می‌شود. با اینکه این قوانین موجب محدود کردن بازی بچه‌ ها در آپارتمان و مشاعات و فضای داخل واحد آپارتمان می‌شود اما از ایجاد سر و صدای اضافی و آزار همسایه‌ها جلوگیری می‌کند.

یکی از قوانین با اهمیت آپارتمان‌نشینی این است که بازی بچه ‌ها در مشاعات ساختمان که با ایجاد سر و صدا همراه باشد و همسایه‌ها را آزار دهد ممنوع است.

مشاعات آپارتمان کجاست؟

فضای مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی به دو بخش مشاع و فضای اختصاصی تقسیم می‌شود. مشاعات ساختمان به فضاهایی گفته می‌شود که به صورت مشترک بین ساکنین مورد استفاده قرار می‌گیرد و هیچ کس مالک اختصاصی آن نیست. مثلا راه‌پله، پارکینگ، راهرو و پشت بام جزو فضاهای مشاع در مجتمع مسکونی هستند.

حتی اگر سر و صدا بازی بچه ‌‌ها در خانه‌ها و داخل واحد هم همسایه‌ی طبقه پایین یا همسایه‌های مجاور را اذیت کند، می‌توانند نسبت به آن اعتراض کنند.

برای کنترل سر و صدای بازی بچه‌ ها در آپارتمان چه کار کنیم؟

با توجه به اینکه بازی کردن در دوران کودکی نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت کودکان دارد، نمی‌توانیم جلوی بازی کردن بچه‌ها در ساختمان را بگیریم. از طرف دیگر نباید آسایش همسایه‌های ساکن در مجتمع به هم بخورد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم مطابق با پیشنهادهای زیر عمل کنید تا هم بچه‌ها و هم همسایه‌ها را راضی نگاه دارید.

ساخت بازی بچه‌ ها در آپارتمان

یکی از تمهیداتی که می‌تواند سر و صدای بازی بچه‌ها در آپارتمان را کنترل کند این است که ساخت فضای بازی کودک در مجتمع‌های مسکونی را در اولویت قرار داده شود. به این ترتیب بچه‌ها مکان مناسبی را در اختیار دارند که با هم بازی کنند، بدوند و هیجانات خود را تخلیه کنند. در عین حال سر و صدای بازی آن‌ها همسایه‌های سالمند یا مریض را هم اذیت نمی‌کند و به استراحت آن‌ها لطمه نمی‌زند.

بازی‌ های آپارتمانی والدین و بچه‌ها راه مناسب کنترل سر و صدا

والدین می‌توانند از طریق آشنایی با بازی‌ های آپارتمانی برای کودکان از ایجاد آلودگی صوتی در ساختمان جلوگیری کنند. آن‌ها حتی با مشارکت در بازی ها می‌توانند سر و صدای کودکان را کنترل کنند. بازی هایی نظیر خانه سازی، اسم بازی، حدس زدن و نقطه‌گذاری علاوه بر اینکه کودکان را سرگرم می‌کند می‌تواند در رشد هوش هیجانی آن‌ها نقش داشته باشد. حتی بازی های آپارتمانی برای نوجوانان هم بدون سرو وصدای اضافی می‌تواند در دورهمی‌ها آن‌ها را سرگرم کند.

یکی دیگر از اقدامات مهم والدین باید در این راستا باشد که بچه‌ها را با محدودیت‌های زندگی آپارتمان نشینی آشنا کنند و به آن‌ها تذکر دهند بازی بچه ‌ها در آپارتمان باید با رعایت قوانین آپارتمان‌نشینی باشد و آن‌ها نمی‌توانند در راهرو بدو بدو کنند یا اینکه در پارکینگ بازی کنند و سر و صدا راه بیندازند. حتی هنگام بازی در محوطه بازی باید مواظب باشند آسیبی به جایی وارد نکنند.

قطعاً وقتی کودکان با حقوق همسایه‌ها آشنا شوند و از قوانین و عرف بازی کردن بچه‌ها در آپارتمان آگاه باشند دردسر کمتری برای والدین یا ساکنین ایجاد می‌کنند.

بهترین راه برای حفظ آرامش در مجتمع‌های مسکونی این است که به بچه‌ها یاد دهید در تمام ساعات شبانه ورز نمی‌توانند بازی یا سر و صدا کنند. آن‌ها باید یاید بگیرند بازی بچه‌ ها در آپارتمان در تمام ساعات مجاز نیست و باید  از 10 شب تا 10 صبح، همچنین در ساعت استراحت بعداز ظهر یا در روزهای تعطیل سر و صدا نکنند و به حقوق همسایه‌ها احترام بگذارند.

جمع بندی

یکی از معضلات زندگی آپارتمان نشینی فضای کم و محدود آن برای بازی کردن بچه‌ها است. به همین دلیل اغلب اوقات سر و صدای کودکان در ساختمان پخش می‌شود و موجب آزار همسایه‌ها می‌شود. این مطلب در مورد بایدها و نبایدهای بازی بچه‌ها در آپارتمان است که مطالعه‌ی آن به والدین کمک می‌کند با کنترل سر و صدای بچه‌ها موجب ایجاد آسایش و راحتی برای همسایه‌ها شوند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
اسکرول به بالا

نسخه ی نمایشی ویژه‌ی مدیران ساختمان پیاده سازی شده است تا بتوانند ، در کمترین زمان سامانه آپارتمانا و امکانات و گزارشات آنرا بررسی کنند.

در صورتیکه مدیر ساختمان هستید ، بر روی دکمه زیر کلیک کنید